Дощові сади: чи потрібні вони місту та як їх влаштувати
Розпочинаємо поп-арх колабу з Archimatika. Archimatika – найбільша архітектурна компанія в Україні. За 19 років практики, компанією запроєктовано 9.4 млн кв. м. житлових та громадських будівель, з яких 2 млн кв. м. збудовано та введено в експлуатацію.
Останнім часом дощі в Києві більше схожі на стихійні лиха, ніж на примхи природи - майже кожна злива несе з собою чимало бід, заливаючи цілі вулиці та підземні переходи, підтоплює будинки та перетворює двори в «озера». Звісно, що тільки зміною клімату та збільшенням щільності опадів, такий ефект пояснити неможливо - місто «плаває», скоріш, через забиті ливневі стоки та застарілу каналізаційну систему, які вже не можуть впоратись з сучасним (доволі великою!) навантаженням. Збільшення кількості населення, ущільнення забудови, некоректне проєктування та ремонт доріг — все це є сходинками до того колапсу, який виникає в столиці чи не під час кожного дощу. Один з варіантів розв'язання проблеми - створення додаткових дренажних систем, які допоможуть впоратись зі збільшеними потоками води. І стати ними можуть дощові сади, які збиратимуть зайву вологу, фільтруватимуть її, а надлишки переправлятимуть до дощової каналізації.
Для чого потрібні дощові сади
Як пояснює Юлія Євтушенко, ландшафтна архітекторка Archimatika, дощовий сад - це штучне заглиблення в рельєфі, що призначене для акумуляції дощової води і засаджене рослинами, які здатні витримувати як деякий період затоплення, так і період посухи.
Головна функція таких садів полягає в затриманні та поглинанні надлишкової дощової води, що допомагає уникнути підтоплення територій. Тобто дощовий сад - це ефективний метод локальної боротьби з повенями, що викликані рясними опадами, підкреслює пані Юлія Євтушенко.
Крім основної функції, дощовий сад має і додаткові, серед яких очищення дощової води та фільтрація забруднюючих речовин рослинами. Дощовий сад збирає не тільки воду, а й осад - тож на виході отримуємо, по-перше, меншу кількість води, яка потрапляє в зливову каналізацію, а по-друге, ця вода буде значно чистішою. Тобто дощовий сад може не тільки знизити локальне навантаження на каналізаційну мережу (по деяких даних - до 90%!), а ще й допомогти збирати дощову воду для подальшого використання. Рослини дощового саду, своєю чергою, поліпшують локальний мікроклімат, зволожують та насичують повітря киснем. І, звісно, прикрашають міський чи приватний простір, виконуючи ще й естетичну функцію.
Як зазначає Юлія Євтушенко, якщо ми говоримо про користь рейнгарденсів для міста, то мова йде не тільки про екологічну, а ще й про економічну складову. Адже дощові сади потребують менших затрат у догляді, ніж газони. Для таких садів підбираються невибагливі багаторічні рослини: лілійник, ірис, плакун, гірчак тощо, які не потребують настільки ж ретельної уваги та турботи, як газон. Зазвичай, догляд за дощовим садом потребує сезонної обрізки багаторічників та кущів (якщо вони є у складі) і прополювання декілька разів на сезон. Порівняно з газоном дощові сади значно бюджетніші по догляду, підкреслює експертка.
Як влаштований дощовий сад
Найпростіший дощовий сад, який власноруч можна зробити на власному подвір'ї, складається з таких шарів (знизу до верху):
щебінь/керамзит
пісок
земля з піском/суглинистий пісок
Це є «необхідним мінімумом», який допомагає рейнгардену ефективно поглинати велику кількість вологи, яка в нього потрапляє під час зливи.
ПІДПИС: Приклад дощового саду в конструкції якого передбачено влаштування дощоприймача та системи водовідведення. Джерело
Створення дощового саду відбувається в декілька етапів:
Підготовка. Він включає проведення необхідних розрахунків: визначення швидкості фільтруючої здатності грунту, розрахунки прогнозованого об'єму стоку води, глибини та площі дощового саду.
Монтаж «чаші». Сюди входять роботи по виїмці грунту, укладанні дренажного, адсорбуючого та фільтруючого шарів грунта, за потреби - монтажу підключення до каналізаційної системи, накопичувальних резервуарів, систем фільтрації тощо.
Висадка рослин. Найприємніший етап, який надає дощовому саду «власне обличчя» та може зробити з нього маленький шедевр ландшафтного дизайну.
Юлія Євтушенко наголосила, що конструкція дощовогу саду може бути дуже різною, адже вона залежить від покладених на такий сад завдань та функцій. Найпростіший рейнгарден може мати вигляд звичайного пониження, засадженого рослинами - воно природним шляхом збирає дощову воду, яку поступово поглинають грунт та рослини.
Більш складні дощові сади не просто збирають та поглинають дощову воду, а й переправляють її надлишок в дощову каналізацію - тобто до їх складу мають входити дощоприймач та система водовідведення, під’єднана до зливової каналізації.
Деякі дощові сади виконують ще і накопичувальну функцію: у цьому випадку ми говоримо не тільки про збір води, а і про її повторне використання, що передбачає встановлення спеціальних резервуарів. Можливе доповнення - система фільтрації, яка очищує воду перед тим, як вона потрапить в накопичувальний резервуар.
Конструктивно найскладніші каскадні дощові сади, які побудовані у вигляді каналу на різних рівнях - на них поставлена функція не тільки затримки, а й розподілу дощової води при сильних зливах.
Тобто в залежності від поставленої задачі та умов території, дощовий сад може поєднувати у собі декілька функцій, підкреслює ландшафтна дизайнерка. Саме від цих функцій і залежатиме його конструкція, вигляд та алгоритм рішень при проєктуванні.
«В Україні тільки почали вивчати дану тему та експериментувати з влаштуванням таких систем. Тож варто знайомитись та вивчати закордонний досвід, адже технологія дощових садів не є новинкою для європейських країн та Америки. Впевнена, що дощові сади найближчим часом стануть звичною складовою наших міських просторів» - переконана Юлія Євтушенко.
Чи можна влаштувати дощовий сад самотужки
Якщо мова йде про створення найпростішого дощового саду на подвір'ї приватного будинку, то ніяких перепонів для проведення робіт немає. Але перед тим, як приступати до його облаштування, варто звернутись до спеціаліста, який розрахує необхідні параметри такої споруди - аби дощовий сад був не тільки ефектним, а й ефективним.
Але якщо мова йде про створення дощового саду в місті, то для цього знадобляться:
проєкт дощового саду;
дозвіл від Автодору на підключення до системи дощової каналізації, що надається згідно конкретного проєкту дощового саду;
погодження в місцевих органах влади (архітектурному управлінні) влаштування дощового саду, через те, що при його створенні порушується благоустрій міста;
якщо для влаштування дощового саду потрібно буде залучати важку техніку, то скоріш за все ще потрібен буде дозвіл від Національної поліції на проведення робіт.