Убезпечити вікна: навіщо та як це зробити
Нещодавно до моїх сусідів «завітали» непрохані гості - серед білого дня, через вікно. Пультова охорона спрацювала, і наряд вже за 10 хвилин був на місці пригоди, але за цей час злодії встигли не тільки втекти, а й прихопити з собою цінні речі, які лежали на виду. Звісно, емоції від таких подій були не найкращі, тож вирішила розібратись, чи можна перекрити (чи хоча б утруднити) злодіям «віконний шлях» до чужої домівки.
Чому вікна мають бути більш захищеними
Як свідчить статистика, якщо мова йде про приватні будинки чи таунхауси, то грабіжники у 80% випадків прокладають шлях до чужої оселі саме через світлопрозорі конструкції - вікна та балконні двері. Щодо квартирних крадіжок в багатоквартирних будинках, то шлях «через вікно» злодії обирають в 50% випадків - причому мова йде не тільки про квартири, які розташовані на перших чи останніх поверхах. Через незахищене вікно не так вже й важко потрапити навіть в квартиру на середніх поверхах - сучасні крадії непогано опанували навички альпіністів.
Така «любов» кримінальних елементів до вікон та балконних дверей має просте пояснення. Як розповіли в Асоціації «Українські виробники світлопрозорих конструкцій», більшість віконних та балконних блоків, які встановлені в нашій країні - легкозламні, і відчинити їх зовні є справою лише декількох секунд. Тож навіть якщо квартира має сигналізацію, грабіжнику цілком вистачає тих навіть декількох хвилин до приїзду охорони, аби проникнути в оселю, поцупити в ній що «впало до ока» та втекти.
Цікаво, що в 2009-2015 роках проблема практично вибухового зростання кількості квартирних крадіжок зі зламом дуже гостро постала в Германії: вона за ці роки зросла більш ніж на 50%. Але за наступні шість років цей вал злочинності вдалось знизити майже втричі.
Як це вдалося? Насправді - дуже просто. В першу чергу, завдяки майже тотальному впровадженню сертифікованих протизламних дверних та віконних систем, які відповідають прийнятим нормам зламостійкості. Саме такі системи утруднили шлях грабіжників до приміщення і змусили їх відмовитись від незаконного проникнення - чи на етапі зламу, чи навіть на етапі прийняття рішення про квартирну крадіжку.
Для досягнення таких показників знадобились спільні зусилля фахівців різних сфер: поліції, охорони та страховиків, які вели просвітницьку роботу, архітекторів та будівельників які проєктували та впроваджували більш безпечні архітектурні рішення, виробників та інсталяторів світлопрозорих конструкцій, які запропонували ринку ефективні рішення з підвищення механічного захисту вікон від несанкціонованого проникнення.
Результатом такої співпраці стала чітка та зрозуміла класифікація ступенів захисту віконних та балконних конструкцій - і курс на використання віконних конструкцій підвищеної зламостійкості по класу RC2 та RC3.
Як видно з наведеної таблиці, основні рівні безпеки віконних конструкцій базуються на механічному захисті від злому. А електронний моніторинг та сигналізація виступають додатковими ступенями, які доповнюють - а не заміщують! - механічні заходи безпеки.
Протизламні вікна, це як?
Як мені розповіли в Асоціації «Українські виробники світлопрозорих конструкцій», безпека вікон базується на декількох «китах», головним з яких є протизламна фурнітура. Саме вона майже унеможливлює, чи принаймні сильно утруднює, проникнення в приміщення через вікна чи балконні двері. Головна відмінність протизламної фурнітури від звичайної - конструктивні особливості зачіпа та цапфи, тобто тих елементів, які відповідають за закриття вікон. В протизламному варіанті зачіп на рамі виробляється з міцної сталі, а цапфа на ствірці має грибоподібну головку, яка не «вислизає» з зачіпу після найменшого нажиму - як це, до речі, відбувається в легкозламних вікнах.
Такий механізм гарантує, що зловмисник замість 10-15 секунд витратить на несанкціоноване відкривання вікна не менше 15 хвилин - і процес цей буде доволі гучним. А якщо захист такого вікна буде доповнений сигналізацією, то цих 10-15 хвилин якраз вистачить для приїзду поліції
До речі, комплектація вікон базовою протизламною фурнітурою майже не впливає на вартість вікна - на етапі виробництва вона збільшить її на якусь соту долю відсотка. Але, за словами експертів, нині забудовники не поспішають комплектувати котеджні містечка, комплекси таунхаусів та багатоквартирні будинки вікнами з протизламною фурнітурою. В принципі це зрозуміло: з одного боку, на великих числах навіть соті долі відсотка виглядають суттєво, що спонукає більшість забудовників «оптимізувати витрати» в тому числі і шляхом майбутньої безпеки та спокою мешканців. З іншого ж боку — ані закон у вигляді ДБН, ані майбутні мешканці квартир та будинків ніяк не впливають на забудовника щодо підняття до європейського рівня саме безпеки світлопрозорих конструкцій. Тобто якщо на параметри енергоефективності та шумопоглинання, на зовнішній вигляд вікон увагу все ж таки звертають, то параметри їх безпеки досі залишаються поза увагою. А якщо забудовники чи замовники все ж таки переймаються питанням безпеки, то у кращому випадку обмежуються встановленням сигналізації - якої, як ми це з'ясували, недостатньо аби надійно захистити будинок чи квартиру від злодіїв.
От і виходить, що безпекою вікон нині переймаються здебільшого їх власники. Які або самостійно міняють «вікна від забудовника» на якісніші та надійніші. Або апгрейдять «те, що є» - на щастя, майже 70% встановлених легкозламних вікон можна перетворити на антизламні, всього лише замінивши в них фурнітуру. Але, звісно, на змонтованому вікні така процедура буде коштувати значно дорожче - від 1-2 тис. грн за одне вікно.
Захищають не тільки від зламу
Насправді протизламні вікна класу RC2 можуть не тільки допомогти убезпечити дім від грабіжників, а ще й підвищують стійкість віконних конструкцій до ударної хвилі. Адже антивандальна фурнітура - це тільки перший ступінь захисту вікон. Крім неї, на стійкість віконних конструкцій впливають:
підсилення металопластикового профілю
надійне кріплення склопакета в рамі
використання в склопакеті спеціалізованого сертифікованого скла – триплекс
коректний монтаж склопакета у віконному отворі з достатньою кількістю кріплень та відповідною якістю
За умови втілення в життя цих параметрів, вікно може витримати ударну хвилю від шахеда чи ракети, які вибухнули поблизу. Це доводять, в тому числі і розробки українських компаній, які працюють над створенням та сертифікацією вибухостійких віконних конструкцій. Випробування таких вікон показують дуже непогані результати: вони здатні витримати ударну хвилю від підриву 3 кг тротилу на відстані 3 метрів. Ідентифікувати такі вікна неважко - вони мають сертифікат, який підтверджує їх клас тривкості EXR1 (NS) або EXR2 (NS). Але фахівці наголошують, що вибухостійкість віконної конструкції, по-перше, залежить не тільки від неї самої, а й від коректного монтажу. І, по-друге, яким би вибухостійким не було вікно, воно навряд чи витримає пряме попадання уламка чи ракети. Тому при сигналі повітряної тривоги варто все ж таки йти до укриття, а не покладатись на вибухостійкість вікна.
До речі, як мені розповіли фахівці Асоціації «Українські виробники світлопрозорих конструкцій», вони радять скептично поставитись до «народних» методів захисту вікон від ударної хвилі - наклеювання паперових стрічок хрест-навхрест чи бронеплівкі. Такі методи не захищають вікна від вибиття, вони спрямовані на те, аби зменшити розліт уламків скла, які можуть травмувати тих, хто перебуває у приміщенні. Але ж від ударної хвилі може вилетіти склопакет цілком - і такий розвиток подій буде навіть більш небезпечним.
P.S. В наступному матеріалі розповім про інші важливі параметри вікон: енергоефективність та шумопоглинання - а також що на них впливає та як їх перевірити.